ماشین آلات خاص

ماشین آلات خاص بر اساس نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند. طراحی این ماشین ها بر پایه ورودی مشتری که می تواند مستندات فنی و نقشه، تصویر یا فیلم موجود از دستگاه یا نمونه دستگاه باشد، انجام می گردد. نمونه هایی از دستگاه های ساخته شده در همگر توس شامل موارد زیر می باشد:


 

 

دستگاه رباتیک کوتینگ

وظیفه این دستگاه پوشش دهی قطعات لاستیکی می باشد. این عملیات در سه ایستگاه کاری انجام می گیرد. در ایستگاه اول، اپراتور عملیات برداشتن و گذاشتن نوار را انجام می دهد (قطعات پوشش شده در سیکل قبل را برداشته و قطعات جدید را در دستگاه قرار می دهد). در ایستگاه دوم مواد پرایمر و کوت با استفاده از  یک ربات روی سطح قطعات پاشیده می شود و در ایستگاه سوم قطعات پوشش شده در کوره IR پخت می شوند. استفاده از ربات در ایستگاه دوم مزیت های فراوانی ایجاد می کند از آن جمله:

·         حفاظت اپراتور در برابر مواد شیمیایی

·         افزایش تولید

·         یکنواختی پوشش

·         کاهش مصرف مواد        

دستگاه فرم دهی حرارتی

این دستگاه جهت شکل دهی شیلنگ های پلاستیکی با فرم سه بعدی مشخص مورد استفاده دارد. در فرآیند ترموفرمینگ ، با گرم و سرد کردن قطعه پلاستیکی طی عملیاتی دقیق ، فرم دهی صورت گرفته و تثبیت می شود. ماشین ترموفرمینگ در فرم دهی شیلنگ های چند لایه سوخت کاربرد دارد. در این ماشین اپراتور شیلنگ ها را در محل تعبیه شده در قالب فرم مورد نظر قرار می دهد. شیلنگ سوخت طی یک سلسله فرآیندِ کاملاً تحت کنترل فرم قالب را به خود می گیرد.         

دستگاه استرچ بندینگ

دستگاه استرچ بندینگ به منظور فرم دهی "سرد" به پروفیل های سخت متال دار یا بی متال استفاده می شود. این دستگاه دو عملیات کشش و خمش نوارهای لاستیکی را انجام می دهد، بدین صورت که ابتدا گریپرها نوار را از دو طرف گرفته و می کشند. در مرحله بعد نوار همزمان که تحت کشش است، خمیده شده و به فرم مطلوب می رسد، و در آخر به طول نهایی برش می خورد. طراحی این دستگاه به گونه ای انجام شده است تا در طی فرایند کشش و خمش کمترین آسیب در سطح پروفیل ایجاد شود و سطح مقطع آن دچار اعوجاج نشود.        

دستگاه بسته بندی و توزین اتومات

از این دستگاه برای خنک کردن ، برش و بسته بندی کامپاندهای لاستیکی با عرض های متفاوت استفاده می شود. پس از ورود به دستگاه ، کامپاند با عرض تعیین شده برش خورده و پرینت روی آن درج می شود. سپس کامپاند لاستیک روی رک قرار گرفته و با استفاده از فن های خنک کننده دمای آن کاهش می یابد. کانوایر کامپاند خنک شده را به قسمت برش منتقل می کند. در مرحله بعد کامپاند برش خورده در پالت  با حرکت رفت و برگشتی جمع شده و زمانی که پالت به وزن تعیین شده رسید به خارج از دستگاه هدایت شده و  یک پالت خالی جایگزین آن می شود. مکانیزم توزین و بسته بندی این دستگاه اتوماتیک می باشد.